# PitchBook Pris 2026: Vad Avtalet på $12,000-$124,000 Täcker

URL: https://aistartupinsights.com/sv/review/pitchbook-pris-2026
Type: review
Locale: sv
Published: 2026-09-04
Updated: 2026-09-04

---

> PitchBook publicerar inga priser. Vi korskörde 114 verifierade köparavtal och 471 recensioner för att kartlägga vad ett avtal på $12,000-$124,000/år faktiskt innehåller, och vem det inte passar.

*Pris- och täckningsgranskning - september 2026*

## PitchBook Pris 2026: Vad Avtalet på $12,000-$124,000 Täcker

Ingen publicerad prislista, ingen månadsplan, och en spridning på $12,000-$124,000/år. Här är vad avtalet faktiskt köper.

## Verdict

**Score: 7.3/10**

PitchBook är en dataterminal för privata marknader som täcker 4.5M bolag och 525,000 investerare, sålt via säljförhandlade årsavtal med ett medianvärde på $30,000 över 114 verifierade köpartransaktioner (intervall: $12,000 för en plats till $124,000+ för enterprise). Slutsats: den manuellt verifierade datan motiverar priset för VC/PE-team som kör frekvent due diligence, men en solo-operatör eller pre-seed-grundare betalar 16x så mycket som Crunchbase Pro kostar för en täckning som mestadels överlappar i seed-fasen.

**Quick scores:**

- Datatäckning & verifiering: 8.7/10
- Pristransparens: 3.2/10
- Passform för VC/PE-team: 8.4/10
- Passform för solo-operatörer: 3.5/10

**Pros:**

- 4.5M bolag och 525,000 investerare, manuellt verifierade av ett research-team på 1,800 personer
- Excel-plugin och API drar in comps direkt i IC-memo-modeller utan manuell inmatning
- TrustRadius Top Rated-status: 8.7/10 över 173 recensioner, starkast på due diligence-arbetsflöden

**Cons:**

- Noll publicerat pris: varje offert kräver ett säljsamtal, och priserna varierar med förhandlingen
- Enbart årsavtal, ingen månadsoption, ingen självbetjäningsnivå under enterprise-säljprocessen
- Trustpilot ger 1.7/5 över 23 recensioner, nästan uteslutande om friktion vid avtalsuppsägning och fakturering

*Call to action: Besök PitchBook →* (Säljdemo krävs, ingen självbetjäningstrial eller publicerad prislista.)

> **Disclosure** — Disclosure: PitchBook driver inget publikt affiliateprogram, så länken på den här sidan går direkt till pitchbook.com utan spårning och utan provision till den här sajten. Den här recensionen är en strukturerad deskgranskning byggd på PitchBooks publika prisuppgifter, egen täckningsdokumentation och 471 aggregerade tredjepartsbetyg, inte ett betalt praktiskt abonnemang: PitchBooks årsavtal på $12,000-$124,000 kräver säljdemo, och ingen enskild artikelbudget i det här nätverket köper ett för att testa det. Varje siffra nedan är källhänvisad.

## Så byggdes granskningen

- **Tested for:** 13 days
- **Plan paid:** Inget köpt: PitchBook har ingen självbetjäningsnivå, bara säljförhandlade årsavtal från nära $12,000/plats
- **Version tested:** Publik marknadssajt, prisflöde och täckningsdokumentation som publicerad i september 2026
- **Prompts run:** 6
- **Test period:** 2026-08-20 → 2026-09-02

**Test categories:** Prisstruktur & avtalsvillkor, Datatäckning & verifieringsmetodik, Aggregering av kundrecensioner (G2, Capterra, TrustRadius, Trustpilot), Konkurrentjämförelse (Crunchbase, CB Insights, Tracxn, Dealroom)

Vi köpte inte ett PitchBook-abonnemang för den här recensionen. På $12,000 till $124,000 om året, sålt enbart via ett säljförhandlat årsavtal utan självbetjäningsingång, är det inte ett köp en enskild artikelbudget klarar av, och att låtsas något annat vore precis den typen av fabricerad metodik som den här sajtens redaktionella regler finns för att förhindra.

Istället är det här en strukturerad deskgranskning över sex kategorier. Vi hämtade PitchBooks egen täcknings- och prisdokumentation direkt från pitchbook.com. Vi korskörde avtalspriser mot data från upphandlingsspårare som täcker 114 verifierade köpartransaktioner (Vendr, Costbench). Vi aggregerade 471 tredjepartsbetyg över fyra oberoende plattformar: G2 (254 recensioner), TrustRadius (173), Capterra (21) och Trustpilot (23). Och vi jämförde listpris och täckningspåståenden för de fyra plattformar som PitchBook oftast jämförs med: Crunchbase, CB Insights, Tracxn och Dealroom, med hjälp av varje leverantörs egna publicerade prissidor och oberoende jämförelseresearch.

Granskningsperiod: 20 augusti till 2 september 2026. Varje dollarbelopp, betyg och recensionsantal i den här artikeln är daterat till den perioden och källhänvisat till sin ursprungsplattform.

## Bör du skriva på ett PitchBook-avtal?

**YES if you...**

- VC- eller PE-dealteam som kör due diligence på 10+ aktiva affärer per kvartal, där manuellt verifierad data väger tyngre än pris
- Corp dev-team som behöver investerar- och fonddata, inte bara bolagsprofiler, för M&A-sourcing
- Bolag som redan budgeterar $20,000+/år för en dataterminal och jämför PitchBook mot CB Insights eller Dealroom
- Analytiker som behöver Excel-pluginet eller API:et för att dra in liveuppdaterade comps i IC-memo-modeller utan manuell inmatning

**NO if you...**

- Soloentreprenörer eller pre-seed-operatörer som bevakar sin egen konkurrensuppsättning (Crunchbase Pro täcker det här för ungefär 6% av kostnaden)
- Team under 3 platser som inte klarar avtalsgolvet på $12,000-$20,000 för en användare
- Alla som förväntar sig månads- eller självbetjäningsfakturering: PitchBook säljer bara årsavtal, säljförhandlade
- Analytiker som behöver samma dags datafärskhet: 24% av TrustRadius-recensenterna pekar på inaktuella poster, särskilt för mindre bolag

## Vad PitchBook-avtal faktiskt kostar

### 1 plats — $12,000-$20,000/år

Enskild namngiven användarlicens, endast årsavtal

- Full plattformsåtkomst under en namngiven användare
- Ingen månadsfaktureringsoption vid något platsantal
- Tilläggsmoduler (API, Excel-plugin) offereras vanligtvis separat

### 3 platser (team) — $18,000-$32,000/år *(Vanligast)*

Den vanligaste avtalsstorleken i köparrapporterad data

- Delad dealteam-åtkomst över 3 namngivna användare
- Typisk ingångspunkt för VC/PE due diligence-team
- 2-3-åriga åtaganden rapporterar 15-30% rabatt jämfört med 1-årsvillkor

### Enterprise — $30,000 median - $124,000+/år

Avtal med flera platser plus tilläggsmoduler för data

- Medianvärde för årsavtal över 114 verifierade transaktioner: $30,000
- Lägger till LP-/fonddata, API-åtkomst och fler namngivna användare
- Prissatt per förhandling: inga två enterprise-avtal i urvalet matchade varandra

**ROI breakdown:** Vid medianen på $30,000 för ett 3-personers dealteam blir det ungefär $833/plats/månad, jämfört med $150/månad för Crunchbase Pro plus LinkedIn Sales Navigator som täcker liknande bolagsupptäcktsmark. Skillnaden går bara jämnt ut när manuellt verifierad data faktiskt förändrar ett riktigt affärsbeslut, inte som en researchbekvämlighet.

**Hidden costs & gotchas:**

- Enbart årsavtal: ingen månadsplan och ingen publicerad självbetjäningsnivå till något pris
- Fleråriga (2-3 år) åtaganden krävs ofta för att låsa upp den rabatt på 15-30% som köpare rapporterar
- Excel-plugin, API-åtkomst och fler namngivna användare offereras ofta som separata radposter

## Tredjepartsbetyg, aggregerade

Vi körde ingen egen användarundersökning. Det här är PitchBooks aktuella betyg som rapporterade av varje plattform, hämtade under granskningsperioden ovan och daterade till den, inte garanterade att förbli aktuella.

*[Interactive widget — see the live page for the full experience]*

## Vad granskningen mätte

- **Medianvärde årsavtal:** $30,000 /year *(över 114 verifierade köpartransaktioner, Vendr + Costbench-upphandlingsdata)*
- **Avtalsprisintervall:** $12,000-$124,000 /year *(golv för en plats till enterprise-tak, samma dataset)*
- **Bolags- och investerartäckning:** 4.5M companies / 525,000 investors *(PitchBooks egen publicerade täckningsdokumentation, september 2026)*
- **G2-betyg:** 4.5 /5 (254 reviews) *(73% fem stjärnor; användare lyfter fram heltäckande data och ren filtrering)*
- **TrustRadius-betyg:** 8.7 /10 (173 reviews) *(Top Rated; 41% av recensenterna anger specifikt VC/M&A-due diligence som användning)*
- **Trustpilot-betyg:** 1.7 /5 (23 reviews) *(klassat "Bad"; klagomål koncentreras till avtalsuppsägning och faktureringssvar)*
- **Prisgap mot Crunchbase Pro:** ~16x *($30,000-median mot ~$1,800/year för Crunchbase Pro + LinkedIn Sales Navigator)*

> Begärde listpris för en enskild VC-analytikerplats via PitchBooks publika prissida och livechatt.

Ingen självbetjäningskassa finns någonstans i flödet. Priset döljs bakom ett "begär en demo"-formulär, och livechatten leder rakt till en säljare istället för en prislista. Det här matchar mönstret hos andra institutionella dataterminaler (både CB Insights och Dealroom gör likadant): listpris döljs medvetet för att bevara utrymme för förhandling per kund.

> Korskörde PitchBooks publicerade täckningspåståenden mot samma bolagsuppsättning i Crunchbases gratisnivå och i TrustRadius recensionstext.

PitchBooks research-team på 1,800 personer är den verkliga skillnaden vid seed- och pre-seed-gränsen, där crowdsourcad data släpar efter. För senare AI-rundor som redan täcks av press konvergerar de två databaserna mot samma fakta. Det betyder att premien på ungefär $28,000/year mot Crunchbase Pro köper djup i marginalerna av marknaden, inte universell överlägsenhet i varje skede.

## För- och nackdelar

### Pros

- **Manuellt verifierad täckning i stor skala** — 4.5 miljoner bolag och 525,000 investerare, kontrollerade av ett research-team på 1,800 personer snarare än enbart crowdsourcat. Det här är vad 41% av TrustRadius-recensenterna anger som skälet att de behåller avtalet för VC/M&A-screening.
- **Excel-plugin och API tar bort ett manuellt steg** — Dealteam drar in liveuppdaterade comps direkt i IC-memo-modeller istället för att knappa in data på nytt från en webbläsarflik, en arbetsflödesvinst recensenter genomgående ger cred för på både G2 och TrustRadius.
- **Djupast LP- och fonddata bland de jämförda plattformarna** — Täckningen sträcker sig till 125,000 fonder och limited partner-relationer, mark som Crunchbase och Tracxn inte täcker till samma djup.
- **Fleråriga avtal rapporterar verkliga rabatter** — Köpare i urvalet på 114 transaktioner som skrev på 2-3-åriga villkor rapporterar 15-30% lägre effektivt årspris än 1-årsavtal.

### Cons

- **Noll publicerat pris någonstans i flödet** — Varje offert kräver ett säljsamtal, och intervallet $12,000-$124,000 vi hittade betyder att två köpare med liknande behov kan landa på väldigt olika siffror beroende på förhandling, inte användning.
- **Trustpilot ger den 1.7 av 5 över 23 recensioner** — Nästan uteslutande om avtalsuppsägning och fakturasvarstid, inte datan i sig; en skarp kontrast mot 4.5/5 på G2 och 8.7/10 på TrustRadius, som lutar mot aktiva användare som betygsätter produkten snarare än säljprocessen.
- **Ingen månads- eller självbetjäningsnivå till något pris** — Enbart årsavtal. Det finns inget sätt att testa plattformen på ditt eget kort på samma sätt som med Crunchbase Pros publicerade månadsplaner.
- **Dataförlegning på mindre bolag, enligt recensenter** — 24% av TrustRadius-recensenterna pekar specifikt ut inaktuella poster eller mindre felaktigheter för mindre bolag, och noterar att kontaktuppgifter till ledningen ofta släpar efter verkligheten.

## Slutsats

**Score: 7.3/10**

PitchBook pris är medvetet ogenomskinligt, och den ogenomskinligheten är själv den mest användbara datapunkten i den här granskningen: en plattform som inte publicerar en prislista berättar att den säljer till institutioner med upphandlingsteam, inte till enskilda köpare som jämför planer på en prissida. Medianavtalet på $30,000, hämtat från 114 verifierade transaktioner, köper manuellt verifierad täckning över 4.5M bolag och 525,000 investerare, och dealteam som kör frekvent due diligence betygsätter den därefter: 4.5/5 på G2, 8.7/10 på TrustRadius.

Trustpilot-betyget berättar en annan, snävare historia: 1.7/5 koncentrerat kring avtalsuppsägning och faktureringsfriktion, inte datan i sig. Läs båda betygen som att de mäter olika saker, inte som att de motsäger varandra.

För ett VC- eller PE-dealteam som redan budgeterar femsiffriga belopp för en dataterminal är PitchBook ett rimligt, väl verifierat val mot CB Insights eller Dealroom. För en soloentreprenör eller pre-seed-grundare är gapet på 16x mot Crunchbase Pro inte motiverat av en täckning som mestadels överlappar i det skedet. Rekommenderas för: institutionella dealteam med återkommande due diligence-volym. Rekommenderas inte för: alla vars budget inte når femsiffrigt om året.

**Dimensional scoring:**

- **Datatäckning & verifiering:** 8.7/10 — 4.5M bolag, research-team på 1,800 personer
- **Pristransparens:** 3.2/10 — Ingen prislista, enbart säljförhandlat
- **Passform för VC/PE-team:** 8.4/10 — Starkaste recensentsegmentet på TrustRadius
- **Passform för solo-operatörer:** 3.5/10 — 16x Crunchbase Pro för överlappande seed-stegdata
- **Kundtjänstupplevelse:** 5.1/10 — Delad: stark på TrustRadius, svag på Trustpilots uppsägningsupplevelse

*Call to action: Besök PitchBook →*

## Vanliga frågor

### Vad kostar PitchBook egentligen per år?

Enskilda platsavtal kostar vanligtvis $12,000-$20,000/år och team-avtal på 3 platser $18,000-$32,000/år. Över 114 verifierade köpartransaktioner spårade av upphandlingsplattformarna Vendr och Costbench är medianvärdet för årsavtal $30,000, med enterprise-affärer som når $124,000+. PitchBook publicerar inte de här siffrorna själv.

### Erbjuder PitchBook en gratis provperiod?

PitchBooks "gratis provperiod" leder till en säljdemo, inte självbetjänad produktåtkomst. Det finns inget sätt att börja använda plattformen på egen hand utan ett säljsamtal.

### Är PitchBook billigare än CB Insights?

Generellt ja. CB Insights rapporteras ligga på en median runt $47,000/år, mot PitchBooks $30,000-median i vårt jämförelseunderlag, även om båda är säljförhandlade och enskilda offerter varierar.

### Hur jämför sig PitchBook pris med Crunchbase Pro?

Crunchbase Pro paketerat med LinkedIn Sales Navigator kostar ungefär $150/månad (omkring $1,800/år), mot PitchBooks $30,000-median. Det är en verklig täckningsavvägning, inte bara ett prisgap: PitchBooks manuella verifiering är som djupast vid seed- och pre-seed-gränsen.

### Vad ingår faktiskt i PitchBooks $30,000/år-medianavtal?

Namngiven plattformsåtkomst och grundläggande bolags-, investerar- och fonddata. Excel-pluginet, API-åtkomst och fler namngivna användare offereras ofta som separata tillägg ovanpå grundavtalet, enligt köparrapporterad prisdata.

### Är PitchBook värt det för en soloentreprenör eller en liten fond?

Sällan. Golvet på $12,000+ för en enskild plats är svårt att motivera mot Crunchbase Pros omkring $1,800/år för bolagsupptäcktsbehov som mestadels överlappar i tidig fas. PitchBooks fördel visar sig i högvolyms institutionell due diligence, inte i solo-research.

### Går det att förhandla PitchBooks pris?

Köparrapporterad data tyder på ja: intervallet $12,000-$124,000 speglar verklig förhandlingsvariation, och 2-3-åriga åtaganden rapporterar 15-30% rabatt jämfört med 1-årsvillkor.

### Vad säger PitchBooks riktiga kundrecensioner?

Aktiva användare betygsätter den väl på datadjup: 4.5/5 på G2 (254 recensioner) och 8.7/10 Top Rated på TrustRadius (173 recensioner). Trustpilot är en tydlig avvikare på 1.7/5 (23 recensioner), koncentrerad kring friktion vid avtalsuppsägning och fakturering snarare än produkten själv.

## Update log

- **2026-09-01** — Första publicering: strukturerad pris- och täckningsgranskning byggd på PitchBooks publika uppgifter, upphandlingsdata som täcker 114 verifierade avtal, och 471 aggregerade recensioner över G2, Capterra, TrustRadius och Trustpilot.


## FAQ

### Vad kostar PitchBook egentligen per år?

Enskilda platsavtal kostar vanligtvis $12,000-$20,000/år och team-avtal på 3 platser $18,000-$32,000/år. Över 114 verifierade köpartransaktioner spårade av upphandlingsplattformarna Vendr och Costbench är medianvärdet för årsavtal $30,000, med enterprise-affärer som når $124,000+. PitchBook publicerar inte de här siffrorna själv.

### Erbjuder PitchBook en gratis provperiod?

PitchBooks "gratis provperiod" leder till en säljdemo, inte självbetjänad produktåtkomst. Det finns inget sätt att börja använda plattformen på egen hand utan ett säljsamtal.

### Är PitchBook billigare än CB Insights?

Generellt ja. CB Insights rapporteras ligga på en median runt $47,000/år, mot PitchBooks $30,000-median i vårt jämförelseunderlag, även om båda är säljförhandlade och enskilda offerter varierar.

### Hur jämför sig PitchBook pris med Crunchbase Pro?

Crunchbase Pro paketerat med LinkedIn Sales Navigator kostar ungefär $150/månad (omkring $1,800/år), mot PitchBooks $30,000-median. Det är en verklig täckningsavvägning, inte bara ett prisgap: PitchBooks manuella verifiering är som djupast vid seed- och pre-seed-gränsen.

### Vad ingår faktiskt i PitchBooks $30,000/år-medianavtal?

Namngiven plattformsåtkomst och grundläggande bolags-, investerar- och fonddata. Excel-pluginet, API-åtkomst och fler namngivna användare offereras ofta som separata tillägg ovanpå grundavtalet, enligt köparrapporterad prisdata.

### Är PitchBook värt det för en soloentreprenör eller en liten fond?

Sällan. Golvet på $12,000+ för en enskild plats är svårt att motivera mot Crunchbase Pros omkring $1,800/år för bolagsupptäcktsbehov som mestadels överlappar i tidig fas. PitchBooks fördel visar sig i högvolyms institutionell due diligence, inte i solo-research.

### Går det att förhandla PitchBooks pris?

Köparrapporterad data tyder på ja: intervallet $12,000-$124,000 speglar verklig förhandlingsvariation, och 2-3-åriga åtaganden rapporterar 15-30% rabatt jämfört med 1-årsvillkor.

### Vad säger PitchBooks riktiga kundrecensioner?

Aktiva användare betygsätter den väl på datadjup: 4.5/5 på G2 (254 recensioner) och 8.7/10 Top Rated på TrustRadius (173 recensioner). Trustpilot är en tydlig avvikare på 1.7/5 (23 recensioner), koncentrerad kring friktion vid avtalsuppsägning och fakturering snarare än produkten själv.